مدیریت مصرف
راهنماي كاهش مصرف در بخش روشنايي

راهنماي كاهش مصرف در بخش روشنايي
1. در رنگ‎آميزي ديوارها، سقف، پنجره‎ها و درها از رنگ روشن استفاده شود. تا ميزان بازتاب نور افزايش يابد. آيد.
2. از لحاظ علمي استفاده از نور طبيعي بر سلامت روحي و رواني افراد خانواده مي‎افزايد، لذا سعي شود كه در روز از نور طبيعي، حداكثر استفاده بعمل
3. سعي شود از مبل‎ها و پرده‎هايي با رنگ روشن بمنظور افزايش بهرة نوري استفاده گردد. بديهي است استفاده از رنگ‎هاي روشن در محيط زندگي علاوه بر افزايش بهره‎ نوري، بر شادابي و تندرستي افراد خانواده نيز مي‎افزايد.
4. با توجه به اينكه عمر لامپ‎هاي رشته‎اي معمولي حدود يك هزار ساعت است و قطع و وصل مكرر از عمر آنها مي‎كاهد، بايد سعي كرد از قطع و وصل غيرضروري جلوگيري شود.
5. لامپ‎هاي رشته‎اي با گذشت حدود يك هزار ساعت استفاده، افت شديد نوري خواهند داشت، لذا نبايد منتظر باشيم تا با سوختن لامپ، آنرا تعويض نمائيم بلكه بطور معمول بايد پس از گذشت هر شش ماه استفاده بدليل كاهش شديد نور، لامپ‎ها تعويض شوند.
6. گرد و خاك موجود در محيط از ميزان بهرة نوري لامپ‎ها مي‎كاهد و آنها را كدر مي‎سازد، تميز كردن منظم لامپ‎ها سبب مي‎گردد تا نور بهتري در محيط زندگي ما وجود داشته باشد.
7. در صورت امكان، استفاده از لامپ‎هاي فلورسنت و كم مصرف به ويژه در راهرو ، زيرزمين ، حياط،‌ گاراژ و آشپزخانه در اولويت قرار گيرد.
8. يك لامپ رشته‎اي 100 وات بطور معمول حدود دو برابر يك لامپ فلورسنت (مهتابي)، و 5 برابر يك لامپ كم مصرف 18 وات برق مصرف مي‎كند در حاليكه 25% كمتر از آنها نور دارد. از اينرو استفاده از لامپ‎هاي فلورسنت و كم مصرف يا تركيب آن با لامپ‎هاي رشته‎اي به كاهش هزينه برق شما نيز كمك مي‎كند.
9. در ساعت اوج مصرف، خاموش كردن لامپ‎هاي اضافي باعث مي‎شود در شبكه خاموشي نداشته باشيم.
10. دقت شود هيچ فضايي بيهوده روشن نماند. اگر در اتاق نشيمن هستيد، آشپزخانه و يا فضاهاي ديگر را بي‎جهت روشن نگذاريد، همچنين سعي شود از روشنايي تجملي پرهيز كنيد.
11. چون بيش از 90 درصد برق مصرفي در لامپ‎هاي رشته‎اي به گرما تبديل مي‎شود، استفاده از اين لامپ‎ها در تابستان باعث افزايش دماي محيط شده و نياز بيشتر به سيستم خنك‎كننده را سبب مي‎گردد. از اينرو استفاده از لامپ‎هاي كم مصرف و فلورسنت بجاي لامپ‎هاي رشته‎اي بويژه در ماههاي گرم سال توصيه مي‎شود.
12. دقت شود كه ميزان نور يك لامپ 200 وات بيشتر از 2 عدد لامپ 100 وات است، همچنين بازدهي نوري لامپ رشته‎اي معمولي بيشتر از لامپ شمعي با وات مساوي است، از اين رو در محيط هايي كه روشنايي بيشتر مورد نياز است از يك لامپ معمولي با وات بيشتر بجاي چند لامپ كم‎وات استفاده گردد.
13. در هنگام سيم‎كشي برق در ساختمان، سعي گردد هر لامپ با كليد مستقلي قطع و وصل شود، بخصوص در مورد لوسترها حتماً از كليد دوپل استفاده گردد تا بتوان در مواقع غيرضروري برخي از لامپ‎ها را خاموش كرد.
14. در محل‎هاي كار كه نور بيشتري مورد نياز است، به جاي افزايش لامپ‎ها در محيط، از چراغ‎هاي موضعي استفاده گردد.

 
لامپهاي( معمولي ) بيش از 3 برابر لامپ‎هاي فلورسنت معمولي (مهتابي) و حدود 5 برابر لامپ‎هاي كم‎مصرف برق مصرف مي‎كنند. عمر لامپ‎هاي رشته‎اي نيز كه حدود 1000 ساعت است، بسيار كمتر از لامپ‎هاي مهتابي و يا لامپ‎هاي كم‎مصرف مي‎باشد.
بطور كلي لامپ‎هاي مهتابي وكم‎مصرف براي كار يا مطالعه مناسب‎تر از لامپ‎هاي معمولي هستند و در خانه مي‎توان تركيبي از دو لامپ آفتابي و مهتابي كم‎مصرف استفاده كرد.
انتخاب لامپ و ميزان نور آن بستگي به نوع فعاليتي كه انجام مي‎دهيم دارد. بايد دانست كه براي انجام كار به خصوص اگر كار ظريفي انجام مي‎دهيم، نور بيشتري مورد نياز است تا سايه روشن‎ها بهتر ديده شوند و سرعت ديد افزايش يابد. از اين گذشته سن افراد نيز در نوري كه استفاده مي‎كنند مؤثر است، افراد مسن نياز به نور بيشتري دارند. لازم به ذكر است كه در اغلب اين موارد بهتر است به جاي افزايش روشنايي سقف، از نورهاي موضعي ( چراغ مطالعه، آباژور، و ...) استفاده كرد.
بطور كلي اگر مبناي خود را يك ميانگين بگيريم، بنا بر محاسبات انجام شده، بهترين نور براي هر متر مربع و در يك فضاي عادي با رنگ‎آميزي معمولي، حدود 10 وات است، بنابراين يك سالن 20 متري را مي‎توان با دو لامپ 100 وات يا 3 لامپ 60 وات رشته‎اي و يا دو لامپ 18 وات كم‎مصرف روشن كرد.
اغلب ديده‎ايم كه بعضي از خانواده‎ها در خانه يا آپارتمان خود از لوسترهاي بزرگ با شاخه‎هاي متعدد استفاده مي‎كنند و از اين گذشته بعضاً در هر لوستر از لامپ‎هاي پرقدرت استفاده مي‎كنند، استفاده از چنين لوسترهايي نه فقط سبب بالا رفتن بي‎روية مصرف برق مي‎شود، بلكه فشار زيادي نيز بر سيم‎كشي داخلي منزل ما وارد مي‎آورد.
مثالي مي‎آوريم تا اين موضوع روشن‎تر شود. خانواده‎اي را در نظر بگيريد كه در سالن نشيمن و سالن پذيرايي خود از دو لوستر 10 شاخه كه بر هر شاخه آن يك لامپ 60 وات تعبيه شده استفاده مي‎كند و به علاوه 4 يا 5 لامپ 100 وات ديگر نيز در خانه روشن كرده باشد، در چنين حالتي ما فقط براي روشنايي محل سكونت خود نزديك به 2 كيلووات ساعت برق يعني تقريباً معادل مصرف يك يخچال – فريزر در طول يك شبانه‎روز نياز داريم. با اين حال چنين مصرفي ممكن است چندان به نظر نيايد و در مقايسه با مصرف برق يك بخاري برقي توجه ما را چندان جلب نكند. بنابراين بهتر آن است كه در صورت استفاده از لوسترهاي با شاخه‎هاي متعدد، از لامپ‎هاي كم‎مصرف ويژه لوستر استفاده كنيم و از اين نوع لوسترها تنها در اتاق پذيرايي استفاده كنيم و در عين حال فقط به بكارگيري لامپ‎هاي كم‎مصرف اكتفا نكنيم، بلكه با نصب كليدهاي متعدد يا ديمر امكان روشنايي جزئي را نيز فراهم آوريم.
همانطور كه گفته شد به جز لامپ‎هاي رشته‎اي و مهتابي، در چند سال گذشته توليد و استفاده از لامپ‎هاي كم‎مصرف نيز رواج زيادي پيدا كرده است. اين نوع لامپ‎ها كه از لحاظ شكل و اندازه شبيه لامپ‎هاي رشته‎اي هستند، 8 برابر بيشتر از لامپ‎هاي رشته‎اي عمر مي‎كنند و گرچه قيمت آنها نسبت به بقيه لامپ‎ها بيشتر است اما با توجه به عمر زياد و مصرف كمي كه دارند، بويژه براي مصرف‎كنندگاني كه بيشتر از 1000 كيلووات ساعت در ماه مصرف مي‎كنند، مقرون به صرفه هستند. در حال حاضر لامپ‎هاي كم‎مصرف 18 ، 20 ، 26 ، 40 و 50 وات در بازار موجود مي‎باشد بطور مثال يك لامپ 26 وات كم‎مصرف معادل 130 وات نوردهي دارد و 8000 ساعت كار مي‎كند كه معادل عمر 8 لامپ رشته‎اي كه هر كدام 1000 ساعت عمر مي‎كنند، مي‎باشد.
تاریخ به روز رسانی:
1397/02/03
تعداد بازدید:
7210
امتیازدهی
میانگین امتیازها:1 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات ( 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به  شركت توزيع نيروي برق شيراز  مي باشد.
Powered by DorsaPortal