مدیریت مصرف
آلودگي نور

آلودگي نور
آلودگي نور
با گسترش استفاده از منابع روشنايي در اماكن مسكوني ،‌عمومي و صنعتي معلوم گرديده كه در برخي حالات ، استفاده نابجا و غير متعارف از منابع روشنايي يا بكار گيري منابع بصورت نادرست يا استفاده از منابع روشنايي غير استاندارد شرايطي را ايجاد مي كند كه باعث اختلال در راحتي افراد و حتي آزار آنها مي شود . در برخي موارد اين شرايط نامطلوب مي تواند باعث بروز خطاي انساني شده و منجر به حادثه گردد . به طور كلي استفاده نامناسب از منابع روشنايي به گونه اي كه راحتي يا ايمني افراد را به خطر اندازد تحت عنوان آلودگي نور ناميده مي شود .

خيرگي
درخشندگي شديد مي تواند به علت خستگي سلولهاي گيرنده چشم و تحريك ناپذيري موقت آنهااغلب ديد را دچار مشكل كند.اگر منابع نور در معرض ديد مستقيم فرد قرار گيرد يا سطوح براق نور را به چشم انسان منعكس كند بخش از شبكيه چشم كه اين شوك نوراني را دريافت كرده به شدت تحريك شده و براي مدتي به تحريكات بعدي پاسخ نمي دهدكه اين حالت را خيرگي ناراحت كننده گويند كه تكرار اين حالات به چشم انسان صدمه خواهد زد.

جزيره نور
امروزه استفاده وسيع از منابع روشنايي در شهرها باعث شده كه تفاوت شب و روز براي ساكنين كاهش يابد و بسياري از مردم آرزو دارند كه در شبها بتوانند در آسمان شهر به تماشاي ستارگان بپردازند . اما اغلب مشكل و گاه نا ممكن است . فضاي شهرهاي بزرگ به جزيره نور بدل گشته و تابش پر نور منابع در بسياري از موارد آزار دهنده شده است .
واژگان ديگري نيز در حوزه آلودگي نور شامل نور مزاحم ، سرريز نور و تجاوز نور نيز به كار برده شده است . نور مزاحم ، نوري است كه در غير مورد استفاده خود به كار برده شود مانند نور بالاي چراغ خودروها يا نور چراغهاي اضافي خودرو . سرريز نور نيز بيان كننده نشت يا تابش نور به زوايايي است كه نه تنها به محل استفاده نمي‌رسد بلكه باعث آزار ديگران مي گردد . تابش نوز از نور افكن ورزشگاهها به محوطه ها و ساختمانهاي مجاوز ، تابش نور خيابانها در زوايايي كه با تابش روي پنجره ساختمانها نزديك باعث آزار ساكنين مي شود از اين نمونه ها است . علل مهم آلودگي نور در شهرها شامل موارد زير است :‌
نور چراغهاي خياباني
نور خودروها
تابش ناشي از نورافكن مخصوص روشنايي نما يا محوطه ساختمانها
نور علائم و تابلوها
تابش ناشي از نورافكنهاي حفاظتي
نور استاديوم هاي ورزشي
نور محوطه هاي تفريحي
 

آلودگي نور ناشي از چراغهاي خياباني
چراغهاي خياباني بايد به گونه اي تابش داشته باشند كه بيشترين دانسيته نور آنها تا زاويه 80 درجه از خط زير چراغ باشد ، در غير اينصورت امكان تابش روي پنجره ساختمانهاي مجاور يا باند سواره رو و پياده رو ممكن است باعث آزار و حتي خيرگي افراد گردد . برخي از افراد شبها در اتاق خواب خود به خاطر تابش غير ضرور چراغهاي معابر خواب راحتي ندارند . چراغهايي كه در ارتفاع بيش از 10 متر نصب شده اند اغلب مي توانند تابشهاي آزار دهنده به اطراف داشته باشند . لذا توصيه مي شود كه در اين گونه موارد از چراغهاي با تابش محدود شده استفاده گردد.

آلودگي نور ناشي از تابش نور به نماي ساختمانها
تابش نور شديد به نماي ساختمانها كه جنبه تبليغي و تجاري دارد خصوصاً تابش نور از بالاي ساختمان به پائين با زاويه وسيع مي‌تواند باعث تابش آزار دهنده به اطراف شود . همچنين تابش رو به بالا با زاويه باز را نيز مصداق آن دانست كه علاوه بر هدر روي انرژي ممكن است باعث آزار ديگران گردد . چراغهايي كه تابش متناوب يا گردشي دارند بدترين نوع اين گروه هستند . به همين ترتيب تابش نور روي تابلوهاي تبليغاتي مي تواند باعث آزار افراد گردد .
مسئولين و طراحان ساختمانها و محيط شهري بايد بدانند كه فقط ديگران نيستند كه مورد هجوم نور مزاحم خواهند بود در صورتي كه آنها وظيفه شناس نباشند نبايد توقع داشته باشند كه در محل كار يا زندگي خود آنها چنين مواردي پيش نيايد لذا همگان بايد مواظبت نمايند . مديران بايد رد خصوص استفاده بجا و خاموش كردن منابع در مواقع غير ضرور مراقبت نمايند. نور زياد در محيط همواره مفيد نيست و علاوه بر هدر روي انرژي كه باعث افزايش بي رويه مصرف مي گردد و تبعات اقتصادي نيز دارد ، در حالات خاص يا موقعيت قرار گيري غير معمول ممكن است باعث آزار افراد و حتي سبب افزايش ريسك حوادث گردد .
يكي از مصاديق آلودگي نور بازتابش نور از روي سطوح و قرار گيري آن در محدوده ديد افراد است . از اين حالت مي توان استفاده از نماي شيشه در ساختمانها يا سطوح با ضريب انعكاس بالا در كف معابر و حتي بازتابش نور از سطح آب حوضها ، رودخانه يا درياچه ها را نام برد .

آلودگي نور ناشي از چراغهاي محوطه اي
استفاده غير صحيح از منابع روشنايي محوطه ها نيز مي تواند باعث آزار عابرين يا استفاده كنندگان گردد . به طور مثال قرار گيري مستقيم منابع در محدوده ديد مستقيم افراد باعث خيرگي مي گردد .

آلودگي نور ناشي از چراغهاي خودروها
خودروها نيز يكي از منابع آلودگي نور در حالات مختلف هستند . اختلال در تنظيم نور چراغها خصوصاً در خودروهاي فرسوده ، استفاده نابجا از نور بالا در محدوده هاي شهري يا جاده هاي خارج از شهر در هنگام مواجهه با خودرو باند مقابل استفاده از لامپهاي غير استاندارد با سرريز نور به اطراف ، استفاده از لامپ با رنگهاي غير متعارف يا به تعداد زياد ،‌همگي مثالهايي از ايجاد آلودگي نور از خودروها است . اين مزاحمت هم براي رانندگان ديگر ، سرنشينان و عابرين علاوه بر آزار افراد ، مي تواند باعث افزايش ريسك بروز حوادث گردد .
تاریخ به روز رسانی:
1397/02/03
تعداد بازدید:
4395
امتیازدهی
میانگین امتیازها:1 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات ( 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به  شركت توزيع نيروي برق شيراز  مي باشد.
Powered by DorsaPortal