مدیریت مصرف
برچسب انرژي

برچسب انرژي
چگونگي كسب اطلاع از بازدهي و ميزان مصرف انرژي در وسايل برقي
بدون شك ما و همه مردم روي زمين به دنبال تهيه بهترين وسيله جهت استفاده در زندگي خود هستيم و تهيه بهترين وسيله خصوصاً در مورد وسايل برقي كه در عصر تكنولوژي داراي تنوع بسياري است و هر روزه با تعداد قابل توجهي از آنها سر و كار داريم از اهميت بيشتري برخوردار است.
چرا كه در انتخاب و خريد وسايل برقي، اطمينان از ايمني. كيفيت، كميت در بازدهي و مقدار مصرف انرژي دستگاه‎هاي مورد نظر با توجه به خدماتي كه ارائه مي‎دهند براي مصرف‎كنندگان داراي اهميت و ضرورت بسياري است.
نشان استاندارد بر روي وسايل برقي بيانگر بازدهي و ميزان مصرف انرژي در آنها نيست، بلكه فقط نشان‎دهنده ايمني و عملكرد خوب دستگاه مورد نظر است.
آيا تنها اطمينان از ايمني و عملكرد دستگاه براي تهيه بهترين وسيله برقي خانگي كافي است.
مسلماً خير: چرا كه اطمينان از ايمني و عملكرد يك دستگاه لزوماً ضامن كارايي و پايين بودن ميزان مصرف انرژي در آن وسيله نيست.
عدم توجه توليدكنندگان داخلي به مرغوبيت، بازدهي مفيد، ميزان مصرف انرژي در وسايل انرژي و همچنين عدم توجه به طراحي و ساخت مناسب و منطبق بر استانداردهاي معتبر و بهينه جهاني و همچنين استفاده بي‎رويه مصرف‎كنندگان و عدم اطلاع آنها از نحوة استفاده درست از اين وسايل سبب گرديده است بخش خانگي و تجاري در كشورمان مصرف‎كنندة حدود 27% از كل انرژي نهايي در كشور باشد.
در حال حاضر وسايل خانگي ما نسبت به مدل‎هاي بهينه جهاني حداقل 40 درصد بيشتر انرژي مصرف مي‎كنند.
اين مشكلات دولت را بر آن داشت تا با تدوين استاندارد مصرف انرژي در وسايل انرژي بَر خانگي، به رفع آنها اقدام كند. به همين منظور، دولت تدوين اين استاندارد را در وسايل برقي خانگي ضروري اعلام نمود و با تشكيل كميته تعيين معيارهاي مصرف انرژي كه متشكل از نمايندگان وزارتخانه‎ها و سازمان‎هاي مختلف بود، اقدامات اوليه در جهت تهيه و تدوين اين استاندارد از سال 1375 در كشور آغاز شد.
معاونت انرژي وزارت نيرو با همكاري وزارت صنايع، نفت، سازمان مديريت و برنامه‎ريزي، مؤسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران بمنظور بهينه‎سازي مصرف انرژي در لوازم انرژي بَر خانگي اقدام به تدوين معيارهاي مصرف انرژي و طراحي برچسب انرژي نموده است كه در اين زمينه آزمايشگاه ملي صرفه‎جويي انرژي به منظور آزمايش 29 وسيله انرژي بَر، در سال 1378 تأسيس شده است.
در حال حاضر با راه‎اندازي 7 آزمايشگاه امكان آزمايش 7 وسيله برقي شامل: يخچال و فريزر، كولر آبي و گازي، هيترهاي برقي، ماشين لباسشويي، لامپ، لوازم برقي موتوردار آشپزخانه و موتورهاي الكتريكي فراهم شده است.
برچسب انرژي امروزه در اغلب كشورهاي جهان وجود دارد و مصرف‎كننده را با ميزان كارائي هر يك از وسايل انرژي بَر آشنا مي‎كند. همچنين اطلاعات مشترك در همه وسايل و اطلاعات اختصاصي مربوط به هر وسيله انرژي بَر را در اختيار مصرف‎كنندگان قرار مي‎دهد.
برچسب انرژي از قسمت‎هاي مختلفي تشكيل شده است كه هر قسمت نمايانگر اطلاعاتي است كه به طور مثال خريداران ماشين لباسشويي مي‎توانند با توجه به اين اطلاعات در هنگام خريد، دستگاهي را انتخاب كنند كه در مقايسه با ساير مدل‎هاي مشابه داراي كارائي و بازدهي بيشتري باشد.
سه بخش اوليه اين برچسب كه در تمامي وسايل انرژي بَر خانگي مشترك مي‎باشد به ترتيب نمايانگر علامت تجاري و نام شركت‎ سازنده و مدل دستگاه مي‎باشد. بخش چهارم برچسب انرژي بوسيله 7 حرف لاتين از A تا G درجه‎بندي شده است كه هر يك از حروف مٌعَرف درجه‎اي از كارايي دستگاه مي‎باشد. حرف A نشانگر بيشترين بازدهي دستگاه و حرف G نشانگر كمترين بازدهي دستگاه است. بنابراين هر چه رتبه دستگاه بيشتر باشد، كارايي آن نسبت به ميزان انرژي كه مصرف مي‎كند بيشتر است. مصرف‎كنندگان مي‎توانند در هنگام خريد وسايل برقي خانگي با دقت و توجه به حرف لاتين درج شده در اين قسمت از ميزان كارايي و بازدهي دستگاه اطلاع يابند.
بخش پنجم نمايانگر مصرف انرژي دستگاه بر اساس استاندارد ملي تدوين شده در بخش آزمون استاندارد مي‎باشد و ساير بخش 5 بيانگر اطلاعات اختصاصي در مورد هر يك از وسايل مي‎باشد. بطور مثال بخش‎هاي ششم و هفتم در ماشين لباسشويي نشانگر ميزان قدرت پاك‎كنندگي و قدرت خشك‎كن دستگاه مي‎باشد و آخرين بخش نيز آرم مؤسسه استاندارد را نشان مي‎دهد.
استفاده از برچسب انرژي مزايا و فوايد گوناگوني براي مصرف‎كنندگان اينگونه وسايل دارد كه از آن جمله مي‎توان به موارد زير اشاره كرد:
انتخاب درست و آگاهانة مردم در هنگام خريد وسايل برقي خانگي
آشنا ساختن مصرف‎كنندگان با ميزان كارآيي و بازدهي وسايل برقي خانگي
بهينه‎سازي و كاهش مصرف انرژي
كاهش هزينه انرژي مصرفي در خانواده‎ها
كاهش آلودگي محيط زيست
ارائه اطلاعات اختصاصي ويژه هر وسيله برقي
ارائه اطلاعات مشترك در مورد كليه وسايلي برقي شامل علامت تجاري شركت سازنده , نام شركت سازنده, مدل دستگاه و نشان استاندارد
 
تاریخ به روز رسانی:
1397/02/03
تعداد بازدید:
4935
امتیازدهی
میانگین امتیازها:1 تعداد کل امتیازها:3
مشاهده نظرات ( 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به  شركت توزيع نيروي برق شيراز  مي باشد.
Powered by DorsaPortal