مدیریت مصرف
روشنايي مصنوعي ، انزوا و افسردگي

روشنايي مصنوعي، انزوا و افسردگي
روشنايي مصنوعي ، انزوا و افسردگي
ديگر ورزش كردن را فراموش كرده ايم . از هواي پاك كوهستان استفاده نمي‌كنيم . انزوا طلب شده ايم . در هر اتاق يا فضايي كه باشيم پرده‌ها را مي‌كشيم و چراغها را روشن مي‌كنيم . به زندگي با روشنايي مصنوعي خو كرده ايم . در آپارتمان زندگي مي‌كنيم و طبيعت زيبا را رها كرده و دلمان را به يكي دو گلدان و آكواريم خوش كرده ايم .

آثار سوء روشنايي مصنوعي
از ديرباز استفاده از لامپهاي فلور سنت با نور سفيد در محلهاي كار، بويژه ادارات مرسوم بوده است . گفتني است از آنجا كه محل كار (مثلاً اداره ) محيطي جدي بشمار مي رود ، لازم است پرتو افشاني بوسيله لامپهاي فلور سنت با نور سفيد انجام شود اما متاسفانه نور سفيد مطلقاً آرامش بخش نيست .
برعكس نور زرد كاملاٌ آرامش بخش است . در ساختمانهاي مسكوني ، به تازگي پرتوافشاني بوسيله لامپهاي (كم مصرف ) با نور زرد انجام مي‌شود و كاملاًٌ آرامش بخش است .
همانطور كه مي دانيم امروزه تحت تاثير آلودگي هوا ، آلودگي صوتي و ساير آلاينده ها قرار داريم . گرچه روشنايي مصنوعي را نمي توان در فهرست آلاينده ها گنجاند ، ولي نيك مي توان به آسيبهاي نامحسوس آن اشاره كرد . در محيط كار ، بويژه ادارات ،‌تابش بي وقفه لامپهاي فلور سنت تقريباً‌ 8 ساعت كار پيوسته قطعاً براي تندرستي ، اعصاب و بويژه پوست صورت زيان آور است و فزون بر آن ، به خستگي زودرس و بي حوصلگي مي‌انجامد .
افراد پشت ميز نشين ً عصبي ، بي حوصله و رنگ پريده هستند و احساس خستگي مي كنند.
روشنايي ناكافي و غير استاندارد شادابي و شور و شوق كاركردن را كم مي‌كند.
دوري از آفتاب و عدم استفاده از نور روز كم كم مقدمات افسردگي و ضايعات پوستي را فراهم مي‌كند
خستگي شديد چشمها،سردرد بي امان،دوتا ديدن اشيا و آرتروز گردن از پيامدهاي روشنايي غير استاندارد است.
نور زياد و درخشندگي بيش از استاندارد مي‌تواند به علت خستگي سلولهاي گيرنده چشم و تحريك ناپذيري موقت آنهااغلب ديد را دچار مشكل كند
 
روشنايي معقول و استاندارد
گفتني است روشنايي غير استاندارد و ناكافي به ضعف بينايي افراد مي انجامد و فزون بر آن باعث كاهش اشتياق به كار ، ركود و خستگي و خمودگي در نخستين ساعات كار و كاهش كميت و كيفيت محصولات كارخانه ها و كار انجام شده در ادارات مي شود .
نور و روشنايي كم در منازل و كلاسهاي درس قطعاً‌در افت تحصيلي دانش آموزان نقش دارد . زيرا اشتياق درس خواندن را از دانش آموزان مي ستاند .
پژوهشها و آمار نشان مي دهد كه اقزايش شدت روشنايي به افزايش بهره وري و بازدهي انجاميده و در ضمن از شمار حوادث كار نيز كاسته شده است . روشنايي بسنده و استاندارد ، بي گمان سلامت چشم را از ديدگاه مهندسي روشنايي تضمين مي‌كند .

چند نكته
استفاده حداكثر از روشنايي روز و نور طبيعي
كنارزدن پرده ها دركلاسهاي درس،سمينارها،ادارات و آپارتمانها و يا استفاده از پرده هاي نازك توري
استفاده از روشنايي موضعي
استفاده سنجيده از لامپهاي كم مصرف با نور زرد رنگ
كاهش فاصله لامپ تا سطح كار
توجه به اصول اقتصادي (گزينش رنگ و تعيين شدت روشنايي)و زيبايي شناسي و محل نصب،نوع چراغ و رنگ نور
 
در طراحي داخلي بنا و براي انتخاب رنگ سطوح بايد دقت كرد كه ضمن حفظ محدوده لازم ضريب انعكاس براي توزيع روشنايي ، از رنگهاي ملايم و داراي تشابه با طبيعت استفاده شود . در محيطهاي كاري و مكانهاي كه نياز به آرامش دارند ، استفاده از رنگهاي تند يا اشباع مجاز نيست و انتخاب آنها بايد با در نظر گرفتن اثرات و القاي حالات روحي رنگها و حتي نور تابشي باشد .
تاریخ به روز رسانی:
1397/02/03
تعداد بازدید:
4546
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات ( 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به  شركت توزيع نيروي برق شيراز  مي باشد.
Powered by DorsaPortal