مدیریت مصرف
توصيه هايي درخصوص مدیریت مصرف برق

لامپ كم مصرف
مديريت مصرف برق
مديريت مصرف برق شامل مجموعه أي از فعاليتهاي به هم پيوسته بين صنعت برق و مشتركين آن به منظور منطقي كردن مصرف برق است تا بتوان با كارآيي بيشتر و هزينه كمتر به مطلوبيت يكساني در زمينه برق دست يافت .
بدين ترتيب هم عرضه كننده برق و هم مصرف كننده آن به سود بيشتري دست خواهند يافت البته اين نكته را بايد متذكر شد كه هدف از مديريت مصرف برق كاهش ميزان توليد و كاستن از رفاه جامعه نيست بلكه كاربرد منطقي وبخردانه انرژي الكتريكي و استفاده صحيح از آن است كه نتيجه آن حفظ و حتي افزايش توليد و رفاه جامعه خواهد بود .

روند مصرف در ساعات شبانه روز و تعيين اهميت زماني آن
معمولا" ميزان مصرف مشتركان در تمام ساعات شبانه روز يكنواخت بوده و در بعضي ساعات بيشتر و در ساعات ديگر كمتر است معمولا" بيشترين مصرف در ساعات اوليه شب ب خصوص در فصل تابستان اتفاق مي افتد كه اصطلاحا" ساعات پيك بار يا ساعتهاي اوج بار ناميده مي شود و دليل اين افزايش مصرف وارد مدار شدن وسايل روشنايي و ساير وسايل برقي خانگي مي باشد در اوقات ديگر مانند نيمه شب به دليل خاموش شدن بسياري از وسايل برقي مصرف به صورت قابل ملاحظه أي كاهش مي يابد از طرف ديگر از ويژگيهاي برق اين است كه در هر لحظه بايد توليد آن با مقدار تقاضا متناسب باشد لذا برنامه ريزيهاي تامين برق بايد به گونه أي باشد كه پاسخگوي بيشترين نياز مصرفي باشد تا اختلالي در تامين برق مطمئن براي مشتركين ايجاد نشود اما با توجه به عدم يكنواختي مصرف برق در ساعات مختلف شبانه روز ، بخشي از ظرفيت تجهيزات نصب شده در ساعات كم بار شبكه بي استفاده مي ماند كه خود باعث ضرر و زيان براي سرمايه هاي ملي كشور است بنابراين رعايت صرفه جويي در مصرف برق در ساعات اوج مصرف از اهميت ويژه أي برخوردار است .

ساعات اوج بار و برخي نكات قابل توجه
ساعات اوج بار برحسب فصول سال و مناطق مختلف متفاوت است اما مي توان اين مدت زماني را با توجه به ساعت رسمي كشور در شش ماهه اول ساعت حدودا" از ساعت 19 تا 23 و در شش ماهه دوم سال از ساعت 18 تا 22 در نظر گرفت يعني حدودا" 4 ساعت بعداز غروب آفتاب كه بيشترين مصرف روشنايي و وسايل برقي به وقـــــــوع مي پيوندد . در اين راستا توصيه مي شود كه مصرف تا حد ممكن از ساعات پربار شبكه به ساعات كم بار شبكه منتقل شود و به مسئله افزايش بازده مصرف برق نيز توجه شود در اين زمينه تغيير ساعات شبانه روز و صنفي و ذخيره سازي انرژي گرمايي و سرمايي مي تواند موثر واقع شود .

توصيه هايي پيرامون شرايط صحيح استفاده از برق
ابتدا بهره وري روشنايي و توصيه هايي در زمينه روشنايي فني ، اقتصادي و بهداشتي :
1- استفاده هر چه بيشتر از نور خورشيد ( روشنايي طبيعي روز )
2- در صورت امكان استفاده از پرده هاي نازك وتور و عدم جلوگيري از نور روز
3- پاكيزه نگه داشتن شيشه هاي پنجره ها براي عبور نور طبيعي
4- چيدن وسايل در اتاق به گونه أي كه بازدارنده نور روز نباشند
5- با استفاده از پنجره هاي بلند و شيشه أي ، در ديوارهاي اتاقهاي اداري و مانند آن مي توان فضاهاي مياني ساختمان را از روشنايي كافي برخوردار كرد .
6- كاربرد صحيح لامپهاي فلورسنت
7- استفاده كمتر و سنجيده تر از لامپهاي رشته أي ( به سبب توليد گرماي زياد )
8- در فصل تابستان ، بهتر است تا حد امكان لامپهاي رشته أي را خاموش نگهداريم زيرا روشن كردن يك لامپ رشته أي به مترله روشن كردن يك بخاري برقي كوچك است .
9- استفاده از روشهاي پرتوافشاني فني ، اقتصادي و بهداشتي
10- توجه به استانداردهاي روشنايي
11- چنانچه محل كار يا موضع كار نور بيشتري نياز داشته باشيد ، مقدار نورعمومي ( روشنايي سقف اتـــاق ) را مي بايد كمتر در نظر گرفت و از نور موضعي استفاده كرد .
12- نور موضعي بدون نور عمومي بهداشتي نيست و براي سلامتي چشم مضر است ، زيرا در چنين حالتي چشم به سبب اجبار در انطباق خود با روشنايي زياد موضع كار و تاريكي اطراف خسته مي شود لذا استفاده از هر دو ضروري است .
13- تميز كردن مرتب لامپها و پاكيزگي حبابها و پرتوافشان ها از اهميت بسيار زيادي برخوردار است ، براثر غبارگرفتگي لامپها حبابها و پرتوافشانها ، روشنايي موثر از 15 تا 25 درصد كاهش مي يابد . از اين رو غبارزدايي لامپها در كارخانه ها و مراكز تجاري اهميت بيشتري دارد .
14- استفاده از رنگ آميزي روشن براي ديوارها ، سقف و چارچوب در و پنجره
15- كاربرد فراوان لامپهاي فلورسنت و كم مصرف در مراكز تجاري
16- استفاده از كليدهاي زمان دار در راهروها و محلهاي عبور و خاموش نمودن چراغ فضاي بلااستفاده
17- استفاده از لامپهاي با توان الكتريكي مناسب در فضاهاي بسيار كوچك نظير راه پلكان ، دستشويي و حمام و مانند اينها
18- تعويض حبابهاي شكسته و فرسوده لامپهاي فلورسنت درساختمانهاي اداري ، تجاري و مانند آن
 

توصيه هايي درخصوص مديريت مصارف صنعتي ( موتورهاي الكتريكي )
1- امكان استفاده از موتورهاي با دور قابل تنظيم مورد بررسي قرارگيرد .
2- دقت شود كه موتورهاي الكتريكي با ولتاژ نامي كار كنند . از تنظيم كننده هاي ولتاژ نامي تغذيه استفاده به عمل آيد ، زيرا گاهي تغيير 3% در ولتاژ تغذيه باعث افزايش تلفات انرژي به ميزان25% خواهد شد .
3- سعي شود بارموتورها به اندازه توان نامي آنها باشد و در صورتي كه به قدرت كمتري نياز است از موتورهاي با قدرت كمتر استفاده شود زيرا موتورهاي بزرگ به راحتي موتورهاي كوچك قابل مانوركردن نيستند و تلفات آنها در حالت كم باري زيادتر است .
4- با توجه به اينكه موتورها در محيط خنك بهتر كار مي كنند بايد محيط كار آنها طوري در نظر گرفته شود كه گرماي ايجاد شده توسط موتورها به راحتي تهويه گردد . قابل ذكر است در صورتي كه گرماي محيط كار موتور از 27 درجه سانتيگراد به 32 درجه سانتيگراد افزايش يابد به مقدار 2% به تلفات انرژي موتور افزوده گردد .
5- دقت شود كه موتورها با بار نامي كار كنند و با برنامه ريزي مناسب چه از لحاظ توان و چه از لحاظ زمان از خاموش و روشن كردن بيش از حد موتورها جلوگيري به عمل آيد .
6- كاهش اصطكاك در سيستمهاي مكانيكي كه به وسيله موتورها به گردش در مي آيند مثل چرخ دنده ها ـ غلطكها ، بلبرينگها ، زنجيرها و … مد نظر قرار گيرد .
7- در صورت امكان ، حمل و نقل مواد با تسمه نقاله برقي به ساعات كم باري شبكه منتقل شود .
 

توصيه هاي عمومي
1- در زمان احداث كارخانه در صورت امكان از ولتاژ بالاتري براي برقرساني استفاده شود .
2- با نصب ترانسفورماتور مناسب از تلفات اضافي جلوگيري شود.
3- با طراحي مناسب سيستم توزيع داخلي ، سعي شود تلفات شبكه توزيع به حداقل ممكن كاهش يابد .
4- با نصب خازن مناسب نسبت به بهبود ضريب توان اقدام گردد .
5- نگهداري و تعميرات به موقع ، پاك كردن فيلترها و روغنكاري تجهيزات در تثبيت راندمان آنها موثر بوده و بازديد دوره أي از اتصالات الكتريكي تجهيزات برقي ، جهت جلوگيري از بروز عيوب الكتريكي ضروري است
6- در مطالعه و اجراي طرحهاي افزايش ظرفيت فرآيندهاي توليد بهينه سازي مصرف برق مد نظر قرارگيرد
 
تاریخ به روز رسانی:
1397/02/03
تعداد بازدید:
4887
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات ( 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به  شركت توزيع نيروي برق شيراز  مي باشد.
Powered by DorsaPortal